Zula, Steam’den Kaldırıldı !

Türkiye’nin tek yerli MMOFPS oyunu Zula, geçtiğimiz zamanlarda Steam’den yeşil ışık alarak büyük bir başarıya imza atmış, kullanıcı sayısını iki katına çıkartıp kitlesini genişletmişti. Ancak, geçen yıl Zula ekibinin, Steam kurallarına aykırı bir işlem yapıldığı görüldü ve oyun Steam’den tamamen kaldırıldı !

Peki Zula, Steam’den Neden Kaldırıldı ?

Oyunun Steam’den kalkmasının tek nedeni ise, Zula’nın 22 Kasım 2016’da düzenlediği bir kampanyaydı.  Kampanya başlığı ise “Hep Destek Tam Destek “. Kampanya’da ise Zula’nın Steam sayfasına “Olumlu” yorum yapan herkese oyun içi ödüller verileceği söylenmişti. Bu da bir nevi rüşvet durumuna giriyor ve bu durum Valve’ın geliştiricilere yaptığı sözleşmeye aykırı bir durum. Çünkü sözleşme içeriğinde “Steam üzerindeki kullanıcı yorumlarını manipüle edecek tutumlara izin verilemez” mevcut.

Zula ekibi tarafından bu durumla alakalı yapılan açıklama şu şekilde

“Güncel yeni açıklama (Temmuz 2017) :

Gelen uyarılar nedeniyle 22 Kasım 2016 tarihli olan Steam yorum destek etkinliğimiz kısa bir süre içerisinde müdahale edilip 2016 Aralık ayında iptal edilmiştir.

Bu kadar eski ve iptal edilmiş bir etkinliğin Zula ile ilgili gönderdiğimiz onlarca basın bülteninin hiçbirini yayınlamadığı halde bu konuyu sistemli ve organize bir şekilde oyunu kapattırmak isteği ve amacını da yazılarında belirterek haber yapmalarını son derece art niyetli buluyoruz.

Özellikle gelişmekte olan oyun sektörüne sahip ülkemiz gibi bölgelerde medya mecralarının, geliştiricilerin hataları ve eksiklerini zamanında ve yapıcı bir şekilde paylaşmalarını ve en azından aynı efor ve gayretle aynı geliştiricinin başarı ve pozitif haberlerini de paylaşmalarını, duyurmalarını temenni ediyoruz. Bu şekilde lokal geliştiricilerin de uluslararası devlere karşı sahip oldukları dezavantajlara rağmen var olmaları ve başarılı olmaları yolunda en azından zarar vermemiş olunacaktır. “

Zula’yı şuanda resmi internet sitesi üzerinden indirebilir ve oyuna kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Ayrıca Zula Altını indirimli olarak sahip olmak isteyenler ► BursaGB üzerinden indirimli ZA Satın al

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.